Możliwość zaciągnięcia zobowiązania pożyczkowego o charakterze ratalnym standardowo kojarzy się nam przede wszystkim z ofertą banków. To bowiem właśnie te ostatnie tradycyjnie specjalizują się w świadczeniu tego rodzaju usług zaś samo pojęcie „kredyt” ma precyzyjnie określony zakres znaczeniowy i odnosi się właśnie do oferty bankowej. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w obecnych realiach pożyczki ratalne dostępne są również w ofertach wielu firm pozabankowych. Co więcej, w wielu przypadkach pod względem swojej atrakcyjności finansowej pozabankowe pożyczki na raty okazują się jedynie niewiele gorsze, niż kredyty oferowane przez banki.
Oczywiście, umiejętne i bezpieczne korzystanie z pożyczek ratalnych dostępnych w ofertach firm pozabankowych wymaga pewnej wiedzy oraz określonego przygotowania. Poniżej prezentujemy krótki poradnik dotyczący bezpiecznego korzystania z pozabankowych pożyczek ratalnych.
Pożyczki ratalne w firmach pozabankowych: jak mądrze z nich korzystać?
Po pierwsze: weryfikacja statusu prawnego potencjalnego pożyczkodawcy
Bardzo często jesteśmy przekonani, że każdy pożyczkodawca, który nie jest bankiem, to po prostu „firma pożyczkowa”. Oczywiście jest to pogląd jak najbardziej mylny i niezgodny nie tylko z praktyką rynkową, ale również z obecnym stanem polskich przepisów. Przypomnijmy więc, że pozabankowi pożyczkodawcy co do zasady dzielą się na dwie podstawowe kategorie: instytucje pożyczkowe oraz tzw. parabanki.
Instytucja pożyczkowa to firma widniejąca w RIP(Rejestr Instytucji Pożyczkowych), podlegająca regularnej kontroli ze strony KNF oraz działająca zgodnie z zapisami zawartymi w Ustawie o Kredycie Konsumenckim. Tego rodzaju podmioty są jak najbardziej rzetelne a korzystanie z ich usług nie stwarza ryzyka dla klienta.
Inaczej przedstawia się sytuacja jeżeli chodzi o parabanki, które również mogą świadczyć takie usługi, jak chwilówki czy też pożyczki ratalne. W tym przypadku klient niestety nie może mieć już żadnej gwarancji bezpieczeństwa. Wystarczy wspomnieć, że sporo parabanków pożyczkowych widnieje na Liście Ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego, co oznacza, że podmioty te są podejrzewane o działalność niezgodną z polskim prawem.
Po drugie: obliczenie kosztów pożyczki
Wbrew często spotykanemu przekonaniu, porównując ze sobą koszty różnych pożyczek nie należy bazować wyłącznie na wysokość RRSO. Pod uwagę zawsze powinniśmy brać pod uwagę całościowy koszt pożyczki podawany w złotych. Oprócz kosztów podstawowych warto oczywiście wziąć pod uwagę również wysokość ewentualnych kosztów dodatkowych, np. prowizji za przedłużenie lub refinansowanie pożyczki. Więcej informacji na ten temat tutaj: http://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczki-ratalne/
Po trzecie: darmowa pożyczka to zawsze forma promocji
W przypadku pożyczek na raty oferty pt. pierwsza pożyczka za darmo są znacznie rzadsze, niż ma to miejsce w przypadku chwilówek. Jednak niektóre z firm pożyczkowych oferują również pożyczki ratalne przy RRSO na poziomie 0%. Korzystając z takiej oferty zawsze należy pamiętać, że jest to promocja, ergo możliwość skorzystania z promocji będzie wymagać od nas przestrzegania jej regulaminu. Przed podpisaniem umowy należy więc dokładnie zapoznać się z całą dokumentacją, w tym oczywiście również regulaminem promocji dla pierwszej pożyczki.