Dzisiejszy sektor pożyczkowy właściwie już w niczym nie przypomina tej samej branży jeszcze z początkowych etapów jej istnienia na polskim rynku, tj. z lat 90 ubiegłego wieku. Co prawda, tak zwane „chwilówki” nadal stanowią podstawowy element oferty zdecydowanej większości instytucji pożyczkowych obecnych na polskim rynku, jednak oprócz szybkich pożyczek dzisiejsi klienci mają do wyboru również całe szerokie spektrum innych rozwiązań. Oczywiście, w pierwszej kolejności należy tutaj wymienić długoterminowe pożyczki ratalne, stanowiące opcję szczególnie atrakcyjną dla pożyczkobiorców szukających finansowania na większe kwoty oraz ze znacznie dłuższym okresem spłaty, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych chwilówek.
Co jednak przede wszystkim warto wiedzieć na temat pozabankowych pożyczek ratalnych? W czym tego rodzaju produkty pożyczkowe różnią się od kredytów konsumpcyjnych dostępnych w ofercie instytucji bankowych? Postarajmy się odpowiedzieć na powyższe pytania.
Pożyczki ratalne w firmach pozabankowych: co warto o nich wiedzieć?
Jak już sama nazwa wskazuje, pozabankowe pożyczki ratalne pod względem swojej specyfiki znacząco różnią się od pożyczek krótkoterminowych, czyli wymienianych już chwilówek. Spłata zobowiązania odbywa się w systemie ratalnym. Najczęściej raty pożyczki spłacane są w systemie miesięcznym(jeden miesiąc trwania umowy pożyczki równa się jednak spłata ratalna). Niektóre instytucje pożyczkowe preferują jednak spłatę w systemie tygodniowym: dotyczy to przede wszystkim firm pochodzących z Wielkiej Brytanii.
Jakie kwoty można pożyczyć w ramach pożyczek ratalnych oraz na jakim poziomie kształtują się maksymalne dostępne okresy spłaty? Tutaj oczywiście wiele zależy po prostu od charakteru oferty konkretnej instytucji pożyczkowej. Należy także pamiętać, że zaoferowana nam umowa pożyczki może różnić się pod względem swoich warunków od oferty przedstawianej na witrynie internetowej danej firmy. Wiele firm zastrzega sobie w swoich regulaminach, iż finalna oferta pożyczki przedstawiana klientowi będzie zależeć od oceny zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy.
Co do zasady jednak, maksymalne dostępne kwoty w ramach pożyczek ratalnych od około 30 do nawet 70 lub 80 tysięcy złotych. Okres spłaty może tymczasem wynosić nawet 60 miesięcy, a niekiedy nawet więcej. Bardziej szczegółowe omówienie tej tematyki można znaleźć tutaj: https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczki-ratalne/
Pozabankowe pożyczki na raty: jak wybrać najlepszą ofertę?
Szukając pozabankowej pożyczki ratalnej w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę status prawny potencjalnego pożyczkodawcy. Na zaufanie zasługują jedynie firmy posiadające status instytucji pożyczkowych, tj. widniejące w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych działającym przy Komisji Nadzoru Finansowego.
Kolejna istotna kwestia to oczywiście koszty pożyczki na raty. Tutaj nie należy kierować się w porównaniach jedynie wysokością RRSO, ponieważ ten parametr potrafi być zwodniczy. Za każdym razem powinniśmy brać pod uwagę rzeczywiste koszty pożyczki podawane w zł. Warto oczywiście zwrócić uwagę również na obecność ewentualnych opcji dodatkowych, takich jak na przykład wakacje pożyczkowe oraz możliwość przedłużenia umowy lub też refinansowania pożyczki. W przypadku ewentualnych problemów ze spłatą, powyższe rozwiązania pozwolą nam uniknąć trafienia na listy dłużników.