Wbrew obiegowej i bardzo powszechnej opinii konsolidacja zobowiązań nie jest terminem odnoszącym się tylko i wyłącznie do kredytów udzielanych przez banki. Różne formy konsolidacji będą dostępne również dla klientów posiadających pożyczki pozabankowe, zarówno tak zwane „chwilówki” jak też długoterminowe pożyczki ratalne.
Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę z faktu, że termin konsolidacja w odniesieniu do pożyczek pozabankowych będzie miał znaczenie dość specyficzne. Wynika to z jednej strony z przepisów, jakie zawiera ustawa o Prawie Bankowym, zaś z drugiej strony ze specyfiki rozwiązań „konsolidacyjnych” oferowanych przez niektóre spośród obecnych na polskim rynku instytucji pożyczkowych.
Co więc przede wszystkim warto wiedzieć o procesie konsolidacji w odniesieniu do oferty sektora pożyczkowego? Czy możliwa jest na przykład konsolidacja kilku chwilówek w jedną większą pożyczkę? I wreszcie czy w ofercie współczesnych instytucji pożyczkowych klient znajdzie rozwiązania analogiczne w stosunku do oferowanych przez banki kredytów konsolidacyjnych? Przyjrzyjmy się temu problemowi w sposób bardziej dokładny a następnie postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.
Jak działa konsolidacja pożyczek pozabankowych?
Na samym początku należy wyraźnie zaznaczyć, że, zgodnie z aktualnym stanem przepisów, właściwe kredyty konsolidacyjne mogą być udzielane wyłącznie przez banki. Oznacza to, że jakakolwiek pożyczka konsolidacyjna w instytucji pożyczkowej nie jest możliwe. W ofercie instytucji pożyczkowych możemy więc znaleźć jedynie rozwiązania w pewnym stopniu przypominające kredyty konsolidacyjne pod względem mechanizmu swojego działania.
Jedyną formą „konsolidacji” chwilówek albo pożyczek ratalnych, jaką klient może znaleźć w ofercie współczesnych instytucji pożyczkowych, będą więc tak zwane pożyczki na oddłużenie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to opcja dedykowana przede wszystkim klientom znajdującym się w trudnej sytuacji. W niektórych sytuacjach rozwiązanie to okaże się jednak korzystne również dla pożyczkobiorców, którzy chcą po prostu zamienić kilka mniejszych zobowiązań w jedną większą pożyczkę.
Pożyczka oddłużeniowa polega po prostu na tym, że pożyczkodawca udziela nam nowego finansowania, z którego samodzielnie musimy dokonać spłaty już istniejących pożyczek pozabankowych lub też kredytów w bankach. Warto wiedzieć, że generalnie pożyczka na oddłużenie będzie wymagać dodatkowego zabezpieczenia w postaci albo ustanowienia zastawu nieruchomości lub pojazdu albo przystąpienia do umowy gwaranta. Więcej ciekawych informacji na temat tego rozwiązania można znaleźć tutaj: https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/czym-jest-pozyczka-bez-bik-kto-powinien-szukac-takich-ofert/
Konsolidacja chwilówek w bankach
Aktualnie kredyt konsolidacyjny dla pożyczek pozabankowych mają w swojej ofercie również niektóre banki. Uzyskanie takiego finansowania nie będzie jednak łatwe. Przede wszystkim należy liczyć się z typową dla banków rygorystyczną oceną zdolności oraz historii kredytowej. Problemem może być również konsolidacja tych pożyczek, które nie widnieją w bazie w BIK: w takiej sytuacji dane zobowiązanie najpewniej po prostu nie będzie „widoczne” dla banku, co uniemożliwi włączenie go do kredytu konsolidacyjnego.