O czym należy pamiętać przy zaciąganiu kredytu konsolidacyjnego?

O czym należy pamiętać przy zaciąganiu kredytu konsolidacyjnego?

Masz wiele zobowiązań, a miesięczne raty zaczynają być coraz większym obciążeniem dla domowego budżetu? Możesz spróbować zamienić je w kredyt z jedną niższą ratą. W jaki sposób tego dokonać? Taką możliwość daje kredyt konsolidacyjny. Zanim jednak go zaciągniesz, to zapoznaj się z kilkoma informacjami, dzięki którym unikniesz wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny należy do kredytów celowych, co oznacza, że musi być przeznaczony na konkretny cel. W tym przypadku jest nim spłata innych zobowiązań, takich jak: kredyty ratalne, pożyczki gotówkowe, pożyczki hipoteczne, kredyty hipoteczne, karty kredytowe, kredyty odnawialne a nawet pożyczki pozabankowe. Skonsolidować możemy wszystkie posiadane przez nas kredyty i pożyczki lub tylko te wybrane. Ewentualne możliwości uzależnione są przede wszystkim od oferowanych warunków oraz od posiadanej zdolności kredytowej.

W jaki sposób zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Przede wszystkim musimy znaleźć bank, który oferuje taką możliwość. Ważne są również oferowane warunki. Żeby konsolidacja przyniosła najlepsze efekty, to kredyt konsolidacyjny powinien posiadać niskie oprocentowanie, a za jego udzielenie nie może być pobierana zbyt wysoka prowizja. Jeżeli uda nam się znaleźć interesującą ofertę, wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak złożyć w banku wniosek kredytowy.

Oprócz standardowych danych, jakie podaje się w przypadku starania o pożyczkę gotówkową, będziemy musieli wypełnić również odpowiedni załącznik poświęcony zobowiązaniom, które mają być spłacone. W tym miejscu najlepiej posłużyć się posiadanymi umowami kredytowymi, harmonogramami spłat lub raportem z BIK. Zostaniemy poproszeni o uzupełnienie takich informacji, jak:

  • nazwa banku,
  • data zaciągnięcia kredytu,
  • kwota kredytu,
  • aktualna kwota do spłaty,
  • okres kredytowania,
  • wysokość aktualnej raty
  • numer konta do spłaty zobowiązania

Dlaczego banki wymagają podania tych danych? Ponieważ w przypadku kredytu konsolidacyjnego z reguły nie otrzymujemy środków na swoje konto, a są one przelewane bezpośrednio do banków, w których posiadamy zobowiązania. Jest to dość wygodne rozwiązanie, bo nie musimy samodzielnie wykonywać żadnych przelewów.

Czy przelanie środków na rachunek kredytowy zamyka zobowiązanie?

Niestety, wiele osób biorących kredyt konsolidacyjny, błędnie myśli, że temat kończy się wraz z trafieniem pieniędzy na rachunki poszczególnych kredytów. W rzeczywistości jednak, tak się nie dzieje. Całkowite zamknięcie kredytu będzie skuteczne, gdy spełnione zostaną dwa warunki. Pierwszym z nich jest przelanie dokładnie takiej samej kwoty, jaka widnieje na aktualnym saldzie do spłaty. Może się ona zmieniać każdego dnia, dlatego często dochodzi do sytuacji, że na rachunku brakuje kilku groszy. Wówczas konieczna jest dopłata różnicy z własnej kieszeni.

Drugim warunkiem jest poinformowanie poszczególnych banków o chęci całkowitej spłaty kredytów. Jeżeli tego nie zrobimy, wówczas środki będą leżały na rachunku kredytowym i czekały do momentu nadejścia zapadalności kolejnej raty. Wówczas bank pobierze odpowiednią kwotę, a kredyt w dalszym ciągu będzie aktywny. Dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze złożenie dyspozycji zamknięcia wszystkich posiadanych przez nas zobowiązań. Dla większej pewności, że zostały one skutecznie zamknięte, warto poprosić o wydanie stosownego zaświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *