Kompendium wiedzy na temat faktoringu

Kompendium wiedzy na temat faktoringu

Faktoring to usługa, w której firma zajmująca się świadczeniem takiej usługi (faktor) kupuje wierzytelności (faktury, które posiadają nieprzeterminowane terminy płatności) od przedsiębiorstw będących wierzycielami wobec dłużników. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czy wynajęcie faktora to opłacalne rozwiązanie dla firm posiadających dłużników.

Faktoring – jak to działa?

Faktoring działa w taki sposób, iż jest korzystny zarówno dla faktora jak i dla faktoranta (firmy posiadającej dłużników).Prowadzona przez nas firma, która współpracowała z nieuczciwymi kontrahentami, ma szansę na odzyskanie wszystkich zaległych płatności, przez co znacząco poprawi swoją płynność finansową. Sprzedaż wierzytelności faktorowi powoduje, iż pieniądze uzyska znacznie szybciej niż w praktyce zapłaciłby je kontrahent. Faktor może także pełnić inne usługi – mowa tutaj na przykład o monitoringu płatności, pomocy w windykacji należności czy też o prowadzeniu rozliczeń.

Jak dokładnie funkcjonuje ta usługa krok po kroku? Na samym początku profesjonalna firma finansowa (bank lub przedsiębiorstwo faktoringowe) kupuje od swojego klienta faktury. Następnie na jego konto przekazuje gotówkę, która stanowi część odkupionych od niego należności. Na faktoring może składać się nie tylko finansowanie, ale także odzyskiwanie należności. Firma oferująca faktoring za wykonane przez siebie usługi pobiera oczywiście wynagrodzenie. Z reguły jest ono prowizją od wartości odzyskanych pieniędzy od dłużników.

W transakcjach faktoringu biorą udział trzy podmioty:

  • faktorant (osoba prowadząca działalność gospodarczą) – jest to podmiot, który sprzedaje swoje wierzytelności faktorowi;
  • faktor (instytucja finansowa lub bank) – jest to podmiot, który kupuje wierzytelności wobec dłużników faktoranta;
  • dłużnik – jest to kontrahent faktoranta, który musi zapłacić na jego rzecz faktury z tytułu zakupu produktów lub usług.

Czy faktoring to dobre rozwiązanie?

Wielu przedsiębiorców z pewnością zastanawia się, czy omawiane w niniejszym artykule rozwiązanie może okazać się dla nich opłacalne oraz pomocne w odzyskaniu płynności finansowej. Warto wiedzieć, że z faktoringu z pewnością będą zadowoleni wszyscy ci, którzy stosują odroczone terminy płatności oraz szukają zewnętrznych źródeł finansowania dla swojego przedsiębiorstwa. Ponadto, ten model działania jest zalecany wszystkim firmom, które chcą ustrzec się przed niewypłacalnymi kontrahentami oraz zachować płynność finansową.

Jakie są koszty związane z wprowadzeniem faktoringu? 

W zdecydowanej większości przypadków koszty związane z wprowadzeniem w firmie faktoringu ponoszone są przez faktoranta. Mowa tutaj o kosztach takich jak:

  • opłata administracyjna – jest to opłata, którą pobiera faktor w zamian za rozpatrzenie wniosku złożonego przez faktora;
  • prowizja – wysokość prowizji wynosi z reguły od 0,2 do 0,4%;
  • opłaty od monitów oraz wezwań do terminowej zapłaty kierowane do dłużnika;
  • odsetki, które liczone są od wypłaconej zaliczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *