Jak zbudować dobrą zdolność kredytową przy średnich zarobkach

Jak zbudować dobrą zdolność kredytową przy średnich zarobkach

Zdolność kredytowa to bardzo często pojawiające się pojęcie. To właśnie od zdolności kredytowej zależy czy otrzymamy upragniony kredyt na nowy sprzęt RTV/AGD lub gotówkę. Zdolność kredytowa przy średnich zarobkach w pewnych sytuacjach może nie być wystająca, aby wziąć na raty np. samochód. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby poprawić i zbudować silną zdolność kredytową przy takich zarobkach. Jakie czynności wykonać? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi na pytania, przydatne porady i wskazówki poniżej.

Otwarte pożyczki i zobowiązania

Pierwszym elementem budowania zdolności kredytowej jest zamknięcie obecnych zobowiązań. Jeśli do końca spłaty pożyczki czy kredytu zostało nam już tylko kilka rat, zdecydowanie warto spłacić je przed czasem. Gdy posiadamy kilka mniejszych zobowiązań, a posiadamy na to środki, dobrym posunięciem będzie ich spłata. Bank udzielając nam kredytu, bierze pod uwagę wysokość miesięcznych zobowiązań, a nie długość rat. Dobrym krokiem może być również konsolidacja kilku zobowiązań, jeśli nie mamy środków na ich całkowitą natychmiastową spłatę.

Karty kredytowe i limity w koncie

Jednym ze sposobów podniesienia swojej zdolności kredytowej jest również zamknięcie kart kredytowych i limitów w koncie. Są one bardzo często pomijane i niewiele osób wie o ich wpływie na zdolność kredytową. Przez bank są one jednak traktowane jak zwykle otwarte kredyty. Zamiast karty kredytowej możemy wybrać debetową a elastyczny otwarty limit w koncie zamienić na typowe pożyczki, gdy zajdzie taka potrzeba. Posiadając kilka kart kredytowych mamy dużo mniejsze szanse na otrzymanie nowego kredytu np. gotówkowego niż bez nich. Te produkty bankowe są przyznawane bardzo często i chętnie, ale są one tak samo traktowane, jak typowe kredyty bankowe — co należy mieć na uwadze, gdy je posiadamy, a planujemy wzięcie nowego kredytu.

Mały kredyt regularnie spłacany

Dobrym pomysłem przy budowaniu zdolności kredytowej jest również wzięcie — nawet małego kredytu np. w postaci sprzętu agd i regularne jego spłacenie. Bank widząc, że rzetelnie wywiązaliśmy się z poprzedniego kredytu, znacznie chętniej udzieli nam kolejnego większego. Sytuację taką możemy powtórzyć kilkukrotnie, jeśli planujemy wziąć większą sumę na dłuższy okres czasu. Nawet banalne kupno miksera z kilkoma ratami po kilkadziesiąt złotych buduje naszą wiarygodność kredytową.

Raty stałe zamiast malejących

Jednym z najbardziej pomijanych czynników jest wybór rat ewentualnego kredytu, o który wnioskujemy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego elementu i wybiera go wręcz losowo. Raty stałe cechują się równymi ratami przez okres całej spłaty. Raty malejące mają wyższe pierwsze raty i niższe końcowe. Bank przydzielający nam kredyt zestawia nasze dochody z pierwszą ratą nowego kredytu. Jeśli będzie ona wyższa (przy ratach malejących), możemy nie otrzymać kredytu. Raty stałe sprawia, że pierwsza rata w porównaniu do rat malejących będzie niższa, więc nasza zdolność kredytowa wzrośnie. Dzięki temu otrzymamy kredyt lub będziemy mogli wziąć większą sumę.

Porada: Gdy zarabiamy, a nasza pensja składa się podstawy i premii, bank bierze pod uwagę tylko samą podstawę. Warto zamienić ten typ rozliczania się np. na stałą wyższą sumę bez prowizji czy premii, gdyż będzie to korzystniejsze dla nas przy braniu nowego kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *