Kredyt hipoteczny jest bardzo często jedyną możliwością, aby spełnić własne marzenie o czterech kątach. W chwili obecnej można zaobserwować bardzo duże zainteresowanie zakupem mieszkań, które jest napędzane przez m.in. przez niskie stopy procentowe. Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup własnego mieszkania? Czy wybierając kredyt warto kierować się rankingiem kredytów?
Kredyt na zakup własnego M coraz bardziej popularny?
Zakup własnego M jest marzeniem bardzo wielu osób. Jednak spełnienie tego marzenia z bieżąco odkładanych środków jest wręcz niemożliwe, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zaciągniecie kredytu hipotecznego na zakup wymarzonego M.
Kredyt na zakup własnego M staję się coraz bardziej popularny nie tylko pośród młodych ludzi, lecz również wśród osób w średnim wieku. Tą popularność kredytów na zakup własnego M widać doskonale w raporcie AMRON-SARFiN za 2019 rok. Z którego wynika, iż w zeszłym roku zostało udzielonych w Polsce przeszło 250 tyś. kredytów na zakup mieszkania na łączną kwotę 62,6 miliarda złotych. Tym samym w porównaniu do 2018 wzrosła o 6% liczba udzielonych kredytów pod hipotekę.
Gdzie znaleźć najtańszy kredyt czyli ranking kredytów hipotecznych?
Ranking kredytów pod hipotekę jest wiarygodnym oraz aktualnym zestawieniem wszystkich dostępnych ofert. Bardzo ważną zaletą takiego rankingu jest aktualność ofert bankowych, dzięki temu kredytobiorca zawsze może wybrać kredyt najlepszy dla siebie.
W każdym rankingu zobowiązań hipotecznych można znaleźć informacje o:
- wysokości oprocentowania
- wysokości RRSO
- prowizja
- całkowita kwota kredytu do spłaty
- wysokość miesięcznej raty
Jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny?
Bank nie zależnie od wysokości kredytu zawsze sprawdza zdolność kredytową swojego kredytobiorcy– sprawdzenie zdolności kredytowej klienta, jest wręcz obowiązkiem banku. Aby otrzymać kredyt pod hipotekę, należy spełnić kilka warunków:
- nie mieć długów, ani żadnych zaległości finansowych
- posiadać dobry scoring BIK
- posiadanie umowy o pracę najlepiej na czas nieokreślony
- zarobki pozwalające na bezproblemową spłatę kredytu
Kredytobiorca przed wzięciem kredytu pod hipotekę musi pamiętać o wkładzie własnym, który wynosi od 10 do 30% wartości nieruchomości- wysokość wkładu własnego zależy tylko od oferty kredytowej banku.
Co składa się na całkowity koszt kredytu hipotecznego?
Każdy kredyt jest produktem bankowym tym samym bank ma prawo nałożyć na kredytobiorcę dodatkowe opłaty z tytułu kredytu. Zarówno rodzaje opłat jak również ich wysokość są zawsze ściśle określone w każdej umowie kredytowej. Do najbardziej popularnych opłat kredytu należą:
- oprocentowanie
- prowizja
- ubezpieczenie
Jedną z najważniejszych opłat kredytu jest jego oprocentowanie na którego wpływ ma WIBOR. Oprocentowanie kredytu ma ogromny wpływ na wysokość raty– im wyższe oprocentowanie tym wyższa rata kredytu.
Wnioskowanie o kredyt hipoteczny w banku jest procedurą bardzo czasochłonną, która wymaga od kredytobiorcy bardzo dużo cierpliwości przy wypełnianiu szeregu procedur bankowych- w końcu jest to zobowiązanie na długie lata (min. 20 lat). Dlatego też, bank musi mieć zawsze pewność, iż zobowiązanie zostanie zwrócone wraz odsetkami przez kredytobiorcę. Jednak zawsze warto skorzystać z rankingu kredytów pod hipotekę, aby wybrać najlepszą ofertę dla siebie.