Banki offshore, czyli pieniądze za granicą

Banki offshore, czyli pieniądze za granicą

Banki offshore większości ludzi kojarzą się z „praniem” brudnych pieniędzy na Kajmanach lub w innych egzotycznych krajach. Tymczasem rzeczywistość jest zgoła odmienna. Otwarcie się Polski na świat przyniosło możliwość zakładania kont w niemal każdym kraju. Decyzja o wyborze, w którym z krajów chcemy otworzyć sobie konto należy tylko od nas.

Zalety banków offshore

Dla przeciętnego Kowalskiego, nie dysponującego wielkimi pieniędzmi, założenie konta za granicą jest mało opłacalne i kłopotliwe. Inaczej rzecz ma się w przypadku osób majętnych, spółek lub innych podmiotów dysponujących dużym majątkiem. Wynika to z głównych zalet banków offshore, do których zaliczamy:

 • wysoki poziom poufności oferowanej klientom;
 • wyższe oprocentowanie lokat w porównaniu do Polski;
 • uniknięcie opodatkowania odsetek – tzw. podatku Belki;
 • uniknięcie lub opóźnienie zajęcia środków.

Warunki prawne założenia konta za granicą

W dobie wszechobecnej kontroli finansowej nie ma możliwości całkowitego ukrycia przed fiskusem posiadanych pieniędzy. Wręcz przeciwnie, aby skorzystać z oferty banku offshore należy spełnić następujące warunki:

 • uzyskanie w NBP zezwolenia dewizowego – brak takiego zezwolenia już na etapie założenia konta za granicą może stanowić naruszenie Art.104§1 Kodeksu Karnego Skarbowego i może się skończyć dotkliwą grzywną;
 • obowiązek deklarowania fiskusowi dochodów zgromadzonych na rachunku banku offshore. Zaniechanie tego obowiązku zgodnie z Art.54§1 Kodeksu może się skończyć nawet więzieniem. Należy przypomnieć, że Polska jest sygnatariuszem CRS, czyli Common Reporting Standard skupiającą niemal wszystkie kraje świata. CRS przesyła corocznie do administracji skarbowej kraju posiadacza rachunku dane i salda rachunków na ostatni dzień kalendarzowego roku.

Kraje oferujące usługi offshore

Wszystkie kraje Unii Europejskiej należą do systemu CRS. Dlatego też gromadzenie pieniędzy w tych krajach niczym nie różni się od rachunków prowadzonych w Polsce. Zyskać możemy jedynie większą stabilność, gwarantowaną przez Bank offshore. Istnieją jednak kraje, gdzie uzyskać można wszystkie zalety tego typu banków. Należą do nich:

 • Puerto Rico – banki offshore  gwarantują pełną anonimowość założenia konta w tym kraju. Dodatkowo kraj ten nie jest członkiem CRS i nie zawiera żadnych umów bilateralnych z innymi krajami w tym zakresie;
 • Belize – sytuacja analogiczna do Puerto Rico;
 • Curacao;
 • Vanatu;
 • Kazachstan – nie należy do CRS, jednak w coraz szerszym zakresie podpisuje umowy bilateralne z innymi krajami dotyczące przekazywania informacji finansowych klientów.

Podsumowując, coraz trudniej jest zachować pełną anonimowość rachunków w bankach offshore. Do historii przeszły anonimowe konta w bankach Szwajcarii. Niższe koszty usług bankowych w innych krajach pozwalają jednak na osiągnięcie wyższego oprocentowania rachunków lub lokat za granicą. Dotyczy to jednak wąskiej grupy klientów posiadających wielkie zasoby pieniężne. Nie bez znaczenia jest możliwość posiadania lokaty, której odsetki nie będą opodatkowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *